Drewniano-aluminiowe

Okna drewniano-aluminiowe

Według wielu to okna idealne, łączące zalety okien drewnianych i aluminiowych. Okna drewniane to piękny kształt, energooszczędność, odczucie ciepła i przytulności wewnątrz pomieszczeń. Aluminium zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Okna z drewna i aluminium powstają w najnowszym procesie technologicznym POZBUD, są bardzo sztywne i wytrzymałe. Można z nich konstruować duże przeszklenia bez obawy o odkształcenia użytkowe czy termiczne. Objęte są 30-letnią gwarancją na konstrukcję ramy i skrzydła.

Poniżej przedstawiamy dostępne modele podzielone ze względu na konstrukcję ramy (profilu), jej głębokość i sposób otwierania okna. Te elementy przekładają się również na różne parametry cieplne okien. Wszystkie modele spełniają przy tym wysokie standardy piękna i jakości.

Okna drewniano-aluminiowe to okna o konstrukcji z drewna klejonego przykrytego, od zewnętrznej strony, nakładką aluminiową. Pomiędzy warstwą aluminium a powierzchnią drewna umieszcza się opcjonalną warstwę izolacji z pianki.

Profil okna może mieć różną głębokość w zależności od modelu okna i mieści się w granicach od 68mm do 92 mm. To on jest odpowiedzialny za sztywność i wytrzymałość konstrukcji okna. Głębsza rama pozwala na zamontownie grubszego wkładu szybowego tj. z większą ilością szyb i większymi przestrzeniami między szybami.  Taki wkład oznacza lepsze parametry izolacyjne co znacząco wpływa na wskaźnik Uw całego okna. W oknach POZBUD może osiągnąć wartość poniżej 0,7 W/m2K właściwą dla okien pasywnych.

Warstwa aluminium na zewnątrz chroni drewno przed działaniem deszczu, gradu, śniegu i oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku okien POZBUD warstwa aluminum może być kształtowana w jednym z 8 wzorów kolekcji Gemini. Dzieki temu możemy oknom nadać inny kształt z zewnątrz i wewnątrz budynku. Bardzo ciekawy efekt uzyskać można stosując okładzinę (Retro) z charakterystycznymi, klasycznymi wyżłobieniami. Dużą popularnością cieszą się również okładziny o prostych, nowoczesnych kształtach, np. takie, w których rama i skrzydło są w jednej płaszczyźnie (Quadrat FB) lub rama przykrywa skrzydło pozwalając niemal całkowicie schować ramę okna w elewacji budynku (Integral).

Na życzenie elementy okładziny aluminiowej można łączyć ze sobą w narożnikach okna w taki sposób, że spoina jest zupełnie niewidoczna (są one spawane i szlifowane przed pomalowaniem). Wybarwia sie je na dowolny kolor z palety RAL. Można również zastosować wzór imitujący usłojenie drewna. Od wewnątrz nie trzeba już niczego imitować, można zastosować lakiery kryjące lub tzw. lazurowe, które zachowują widoczne usłojenie drewna.

Okna pasywne i okna energooszczędne – aby ograniczyć straty ciepła stosujemy okna o podwyższonych parametrach izolacyjności. O tym czy okna jest energooszczędne stanowi współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw, który jest wynikiem m.in. konstrukcji okna, ilości uszczelek, konstrukcji i materiału ramy i skrzydła okiennego oraz rodzaju wkładu szybowego (szyby zespolone).

Obecnie, jeśli okno ma współczynnik na poziomie 0,8 do 0,9 W/m2K można je kwalifkować jako energooszczędne np. Gemini Exterm 88. Takie okna mają sens ekonomiczny zwłaszcza w nowych budynkach, w których roczne zużycie energii potrzebnej do ogrzewania m2 powierzchni wynosi ok. 40-50 KWh.
Są też okna, które parametry izolacyjności mają jeszcze lepsze (niższa wartość współczynnika) i osiągają wartość Uw na poziomie 0,6-0,7 W/m2K – to tzw. okna pasywne, czyli stworzone do budynków pasywnych. Domy pasywne to budynki, w których roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 20KWh na m2 powierzchni (15KWh jeśli staramy się o dopłaty z NFOŚIGW).

W przypadku wyboru okien ważne jest aby zwrócić uwagę na współczynnik Uw (całego okna), a nie np. tylko wkładu szybowego (Ug). Ten ostatni jest z reguły lepszy niż współczynnik dla całego okna. W oknach energooszczędnych i pasywnych szczególnie trudne jest zachowanie właściwej sztywności i wytrzymałości ram. Okna drewniane i drewniano-aluminiowe to potrafią. W tym przypadku można w standardzie pasywnym i energooszczędnym wykonywać duże przeszklenia, i to takie umieszczone na południowych elewacjach budynków, gdzie wpływ temperatury może być zgubny dla ram z PVC.

Warto wiedzieć

Ogrzewanie pasywne i dom pasywny – domami pasywnymi nazywami te o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji – mniejszym niż 20KWh/m2 na rok. Nazwa wynika z faktu, że takie budynki zaprojektowane są w sposób, który optymalnie wykorzystuje tzw. pasywne zródła energii, przede wszystkim energię słoneczną. Aby tak się stało budynek posiada zdecydowaną większość przeszkleń od strony południowej. Dzieki temu możliwe są istotne zyski ciepła z energi słonecznej wpadającej przez okna. Ta energia ogrzewa dom oraz może zostać zmagazynowana np. poprzez ogrzanie masywnych elementów wewnątrz domu takie jak ściany, schody, podłogi. Po zachodzie słońca to te elementy będą oddawały ciepło do pomieszczeń.

W domach pasywnych straty ciepła przez przegrody zewnętrzne, okna i wentylację są minimalizowane, i to w takim stopniu, że dla ogrzewania pomieszczeń istotne znaczenie zyskują sprzęty domowe czy sami domownicy. Ciepło przez nich wytwarzane stanowi duży wkład w bilans cieplny budynku, znacznie większy niż w przypadku budynków tradycyjnych. W naszym klimacie domy pasywne rzadko jednak są całkowicie pozbawione instalacji aktywnego ogrzewania. Często wykorzystywane jest w ich przypadku ogrzewanie elektryczne (płaszczyznowe) lub rozwiązania z zastosowaniem pomp ciepła i wymienników gruntowych, wodnych lub powietrznych.